Při návštěvě obchodu nebo e-shopu s hudebninami, nejednoho začátečníka může zaskočit široká nabídka různých klávesových nástrojů. Narazit zde totiž můžete hned na několik kategorií – od běžných akustických pian, přes elektrická digitální piana, stage piana, až po keyboardy a MIDI klávesy. Všechny sice obsahuji podobnou klaviaturu, kde se střídají bílé a černé klávesy, přesto se ale v mnohém liší a každému bude pro jeho účely vyhovovat něco jiného. Jak tedy vybrat ten správný klávesový nástroj?
Základní rozdělení těchto nástrojů se odvíjí od toho, jakým způsobem se u něj vytváří samotný zvuk. Dle toho můžeme mít:
- akustické nástroje
- silent piana (hybrid mezi akustickým pianem a elektrickým digitálním pianem)
- elektrické nástroje
Přestože většinu hudebních producentů bude asi nejvíce zajímat některá z podkategorií elektrický klávesových nástrojů, pro kontext a všeobecný hudební přehled si je zde projdeme postupně všechny.
Akustické klávesové nástroje
U akustických klávesových nástrojů, neboli akustických pian, je zvuk vytvářen mechanicky pomocí strun. Stisknutím klávesy narazí plstěné kladívko na strunu, rozechvěje strunu a chvěním struny vznikne zvuk.
Akustická piana jsou obecně vhodná spíše pro pokročilejší klavíristy a lidi, kteří to myslí s hrou na klavír skutečně vážně. Kromě vysoké ceny, která se může pohybovat od až do, kladou také značnější nároky na prostor, vzhledem k větším rozměrům. Pokud bydlíte např. v paneláku, je potřeba také zvážit, zda nebudete rušit sousedy, případně jiné členy domácnosti. Neposkytují totiž až takové možnosti, jak byste mohli zvuk utlumit, případně si jej pustit rovnou do sluchátek, jako je tomu u elektrických pian. Taktéž, vzhledem k mechanickému vytváření zvuku, je potřeba počítat s laděním piána, případně občasnými opravami v případě, že někde něco praskne apod.
Dle umístění strun můžeme akustická piana rozdělit na křídlo a pianino.
Křídlo
U křídel jsou struny v rezonanční skříni nataženy vodorovně. To má značný vliv na jejich velikost. Jejich délka se totiž může pohybovat od jednoho a půl metru až po tři metry, což klade značné nároky na prostor a velikost místnosti. Disponují navíc odklápěcím víkem, které ovliňuje hlasitost zvuku – čím je víko otevřenější, tím je zvuk hlasitější a naopak. Kromě délky je tak potřeba dbát i na dostatečnou výšku stropu, pro co nejlepší rezonanci zvuku. Umisťují se většinou ideálně doprostřed místnosti a vzhledem k větším rozměrům se používají hlavně ke koncertním účelům a v divadlech.

Pianino
Oproti křídlu je u pianina rezonanční skříň umístěna svisle a stejně tak struny uvnitř ní. To se odráží i na velikosti nástroje a pianino je tak ve srovnání s křídlem znatelně menší. Jelikož neklade takové nároky na prostor, tak najde své uplatnění i v domácnostech, kde snadno zapadne jako kus nábytku umístěný ke zdi.

Silent piano
Silent piana stojí na pomezí mezi akustickými piany a piany elektrickými. Poskytují při hraní autentický zážitek z akustického nástroje, zároveň je ale možné je v případě potřeby přepnout do “silent módu”. Kladívka pak po stisknutí kláves přestanou narážet do strun a místo toho bude stisk kláves zachytáván senzory a převáděn na MIDI signál. MIDI signál poté může být skrze zvukový modul převeden na elektrický zvuk a poslán do sluchátek nebo do nějakého DAW softwaru v počítači, kde s ním může uživatel dále pracovat.
Silent piana tak umožňuji hraní i v případě, kdy by běžné akustické piano mohlo rušit okolí. Naopak jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Elektrické klávesové nástroje
U elektrických nástrojů není zvuk vytvářen mechanicky za pomocí strun a kladívek, jak jsme si popsali u akustických pian výše, ale elektricky, skrze senzory a nějaký zvukový modul. Díky tomu je možné je v případě potřeby ztišit nebo připojit sluchátka a nerušit tak při hraní své okolí. Jsou menší, přenosnější a taktéž cenově dostupnější ve srovnání s akustickými piany. I když i zde platí přímá úměra, že čím lepší a autentičtější budete chtít zvuk, tím více si budete muset holt připlatit.
Můžeme je rozdělit do několika kategorií:
- Digitální piana
- Stage piana
- Klávesy/Keyboardy
- MIDI klávesy
Digitální piana
Digitální piano dokáže při hraní nabudit stejné pocity ze hry, jako kdybyste hráli na “skutečný” akustický nástroj. Napomáhá tomu nejen věrné napodobení zvuku akustického piana, ale i provedení klaviatury s kladívkovou mechanikou a s přirozenou dynamikou úhozu. Klaviatura mívá většinou, stejně jako u křídla či pianina, 88 kláves.
Digitální piano tak dokáže akustické piano věrně nahradit, navíc je skladnější, levnější a dá se propojit s počítačem, případně k němu připojit sluchátka.

Stage piana
Stage piano, jak už anglický název napovídá, je určeno především pro hraní na pódiu, ale své uplatnění najde samozřejmě i ve studiu či doma. Kombinuje v sobě lehkost a mobilitu kláves, spolu s kvalitou zvuku podobnou digitálním pianům. K těm má blízko i provedením klaviatury, která je většinou dynamická, s kladívkovou mechanikou a plným rozložením 88 kláves.
Při hraní tak získáte pocit jako z hraní na akustické piano a zároveň můžete stage piano snadno přenášet, jelikož jeho hmotnost se většinou pohybuje kolem cca 10 – 15 kg.

Klávesy/keyboardy
Klávesy/keyboardy ocení především začátečníci díky nižší ceně, menším rozměrům a možnosti připojit sluchátka, nebo je propojit s počítačem. Kromě toho disponují také vestavěnými reproduktory a často je možné je napájet jen z bateri. Nabízí také širokou škálu různých zvuků, efektů a doprovodů, které je možné využít při hraní a produkování vlastní hudby.
Na druhou stranu se zvukově nedokáží tolik přiblížit akustickým pianum, což je nejvíce patrné obzvlášť u levnějších modelů. Kromě zvuku je zde i jiná klaviatura. Ta totiž nebývá kladívková a často mívá menší rozsah kláves – místo plných 88, často 56, nebo 49 kláves.
Dle klaviatury je můžeme rozdělit do dvou kategorií:
- Klávesy bez dynamiky úhozu
- Klávesy s dynamikou úhozu
Klávesy s dynamikou úhozu jsou, podobně jako u klasického piana, citlivé na sílu stisku klávesy. To znamená, že čím silněji tón zahrajete, tím hlasitěji bude znít a naopak. Klávesy bez dynamiky naopak toto nemají. Proto je vhodnější vždy volit raději klávesy s dynamikou a to i přesto, že hraní na klávesách bez dynamiky může být pro začátečníky jednodušší. Přiblížíte se totiž tak více klasickému pianu.

MIDI klávesy
MIDI klávesy jsou hodně podobné zmíněným klávesům/keyboardům. Oproti těm ale nemají vlastní zdroj zvuku ani vestavěné reproduktory, což se projevuje na menších rozměrech, hmotnosti a často i ceně. Samy o sobě ale nehrají, je potřeba je propojit s počítačem a využít nějaký virtuální softwarový nástroj v nějakém DAW softwaru (případně nějaký hardwarový syntezátor).
V jednoduchosti řečeno, fungují tak, že po stisknutí klávesy pošlou MIDI signál s informacemi o výšce zahraného tónu, jeho hlasitosti a dalších parametrech do virtuálního nástroje v počítači nebo syntezátoru a ten dle toho skrze zvukovou kartu a reproduktory zahraje daný zvuk. Jsou tak ideální hlavně pro hudební producenty, jelikož tyto signály je možné v DAW softwaru nahrávat, dále s nimi pracovat a upravovat je.
Stejně jako u kláves/keyborů i zde je možné MIDI klávesy rozdělit na klávesy bez dynamiky úhozu a klávesy s dynamikou úhozu. I tady platí, že klávesy s dynamikou úhozu jsou v naprosté většině případů lepší volbou, jelikož přenáší do počítače i informaci o hlasitosti zahraného tónu.
Kromě samotné klaviatury obsahují MIDI klávesy často i další ovládací prvky. Ty umožňují měnit různé parametry zvuku během hraní, případně usnadňují práci s DAW softwarem. Často se jedná o různé knoby, na které je možné namapovat vlastní funkce v softwaru, případně MPC pady pro namapování zvuků, bicích apod.

Podtrženo, sečteno. Tak co vybrat?
Výběr konkrétního klávesového nástroje se tedy hodně odvíjí od toho, k jakému účelu ho chcete primárně použít. Chcete spíše hrát na piano klasickou hudbu, nebo se věnovat hudební produkci a tvořit vlastní hudbu? Jste spíše začátečník nebo pokročilý hráč na piáno? Chcete nástroj, na který budete moci cvičit doma, nebo nástroj na pro hraní na pódiu?
Pokud se chcete věnovat hudební produkci a tvořit hudbu, tak nejvíc bude dávat smysl se koukat po nějakých MIDI klávesách, jelikož se dají snadno propojit s počítačem, kde můžete se zvukem dále pracovat a také nabídnou řadu dalších ovládacích prvků, které vám usnadní práci.
MIDI klávesy jsou ale samozřejmě klasickému akustickému zvuku piana hodně vzdálené a také mají odlišnou a menší klaviaturu. Pokud chcete spíše hrát na piano klasickou hudbu, než produkovat, pak se koukejte spíše na digitální piana, stage piana, případně silent piana, nebo akustická piána, pokud to myslíte vážně. Zde hodně záleží na tom, zda jste začátečník, pokročilý hráč, zda chcete hrát na pódiu, nebo spíše cvičit doma apod.
Pokud teprve začínáte a chcete si hru na klávesy vyzkoušet, tak můžete zvážit volbu kláves/keyboardu. Ty se dají pořídit za nižší cenu a nabídnou vám řadu různých zvuků, doprovodů a v některých případech i nějaký vestavěný učící program.